با افزایش میزان مبتلایان به کووید ۱۹ در ایران و تغییر رنگ‌های نقشه جغرافیایی میزان بستری، امروز وزیر بهداشت ایران نیز تاکید کرد که “عملا وارد پیک ششم شده‌ایم“.

انتشار و سرعت گسترش اومیکرون بالا است و هر هفته به صورت تصاعدی ۵ برابر می‌شود.

 

 

طبق اعلام مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت آمار روزانه مبتلایان شناسایی‌شده مبتلا به کرونا به بالای 7000 نفر رسیده است این در حالی است که قبل از شیوع اومیکرون، این عدد تا 1000 مبتلا در روز کاهش یافته بود؛ البته باید در نظر گرفت که تعداد مبتلایان کرونا بیش از اعداد اعلامی است چرا که بسیاری از این مبتلایان علائم ندارند یا برای انجام تست کرونا مراجعه نمی‌کنند.

رییس کمیته پیشگیری و بهداشت قرارگاه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سویه جدید اومیکرون به احتمال زیاد می‌تواند از آزمایش تشخیصی پی سی آر فرار کند و از آن بگریزد به این معنی که این سویه جدید این آزمایشی تشخیصی را فریب می‌دهد.

اومیکرون چه علائمی دارد و آیا باعث بیماری شدید می شود ؟

لائم اومیکرون با انواع جهش های قبلی کرونا تفاوتی ندارد ، شدت علائم بصورت طیفی از بی علامتی تا علائم خفیف ، شدید ، بستری و مرگ خواهد بود . تنها تفاوت آن قدرت سرایت پذیری بیشتر در این سویه از ویروس می باشد لذا با افزایش موارد ابتلا ، به طبع آن تعداد موارد بستری زیادتر شده  و در نتیجه تعداد بیشتری ازتخت های بیمارستانی اشغال خواهد شد و نهایتا عدم دسترسی به خدمات ، باعث افزایش آمار مرگ و میر می گردد.  

بهترین راه پیشگیری از ابتلا به اومیکرون ، تکمیل دوره واکسیناسیون می باشد به نحوی که تزریق سه دوز حدود 80% ، از ابتلا به این بیماری جلوگیری می کند.

با توجه به این نکات لازم است همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی و اقدامات پیشگیری از کرونا ادامه یابد  از جمله :

– تهویه مناسب هوا

   – تکمیل دوره واکسیناسیون ( به خصوص تزریق نوبت سوم در افراد 18 سال به بالا )

 – زدن ماسک ( در جاهای شلوغ دو تا ماسک )   

 – پرهیز از حضور در اجتماعات  

 – رعایت فاصله فیزیکی 2 متر

  – عدم توجه به شایعات ( خبرهای نادرست را نشر ندهیم )

–دقت بیشتر در بهداشت دستها

بیایید در جلوگیری از موج ششم سهیم باشیم .

بدون دیدگاه

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.